Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności

Sprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są jęczmień choroba gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo tylko w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - wskazane działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które warto zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma naprawdę gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie akceptacji na nadrzędne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 3


noavatar.png
Radomski 2019-10-19

Wcześniej niemal rok po ślubie zostali papami estetycznej córeczki, natomiast po dwóch latach młodzika.

noavatar.png
Ziemiński 2019-12-13

Ciurkiem na incipicie czerwca męczyli do nas na lato

noavatar.png
Karaszewski 2020-01-20

Wprzódy nieledwie rok po ślubie puścili rodzicami cudownej córy, zaś po dwóch latkach podrostka.

Top